Sześć klubów w nowej Lidze Mistrzów od 2024/2025?

Kluby Premier League w czwartek dyskutowały nad propozycjami, że sześć angielskich klubów brałoby udział w Champions League.

Jak donosi The Athletic, UEFA planuje rozszerzyć rozgrywki Ligi Mistrzów przed sezonem 2024/25. Według planu w tych elitarnych rozgrywkach zobaczyć mamy 36 drużyn zamiast 32. Porzucona zostanie też faza grupowa, a zamiast niej każdy zespół rozegra 10 spotkań na zasadach ligowej tabeli. UEFA miała już zgłosić propozycję nowego formatu udziałowcom Ligi Mistrzów. W sprawie tej zwołane zostało piątkowe spotkanie EGM, na którym przedstawiciele Europejskich Lig będą dyskutować o zmianach.

Reforma rozgrywek nie oznacza z automatu, że więcej angielskich drużyn będzie się kwalifikowało do Ligi Mistrzów, aczkolwiek jest to jedna z możliwości. Gdyby ten scenariusz się ziścił to aż siedem angielskich zespołów kwalifikowałoby się do europejskich pucharów – cztery w Lidze Mistrzów, dwa w Lidze Europy i jedna w nowej UEFA Europa Conference League. Dwa do trzech kolejnych zespołów, które zakończą sezon Premier League na miejscach od piątego do siódmego, będą wtedy mogły zostać awansowane do Champions League na podstawie współczynnika UEFA wyliczanego podczas analizy historycznych występów.

Na przykładzie ubiegłego sezonu, Tottenham Hotspur, który zakończył rozgrywki ligowe na szóstej lokacie, zakwalifikowałby się w tym wypadku do Ligi Mistrzów.

Europejskie Ligi przede wszystkim mają zastrzeżenia do dwóch aspektów nowego pomysłu. Po pierwsze uważa się, że format narzucający 10 spotkań we wstępnej fazie rozgrywek zanadto obciążyłby kluby. Kontrpropozycja polega na tym, by rozgrywać osiem spotkań.

Uważa się też, że kwalifikacja powinna bardziej opierać się na podstawie tego, jak dany zespół spisał się w konkretnym sezonie ligowym, zamiast dopuszczać do rozgrywek na podstawie wyliczeń dużych klubowych marek, którym poszło słabiej.

Przewiń do góry